Kurs na kombajn zbożowy to idealna opcja dla osób, które chcą aktywnie pracować w rolnictwie, zwłaszcza w okresie żniw. Kombajn zbożowy to maszyna rolnicza przeznaczona głównie do zbioru zbóż, a jego obsługa wymaga odpowiednich uprawnień. Nasze szkolenie przygotowuje do bezpiecznego i efektywnego operowania kombajnem, co pozwala na legalną pracę przy zbiorach.
Aby zapisać się na kurs na kombajn zbożowy, należy spełniać następujące warunki:
Kurs na operatora kombajnu zbożowego realizowany jest w dwóch wariantach, w zależności od doświadczenia kursanta:
Dla osób posiadających zawodowe przygotowanie rolnicze i praktykę
Szkolenie obejmuje:
Dla osób bez zawodowego przygotowania rolniczego
W przypadku braku wykształcenia rolniczego, część teoretyczna może zostać wydłużona do 50 godzin na pisemny wniosek wykładowcy.
Zawodowe przygotowanie rolnicze to np. kurs rolniczy lub ukończenie zasadniczej szkoły rolniczej lub mechanizacji rolnictwa. Praktyka może być realizowana we własnym gospodarstwie rolnym lub podczas pracy w gospodarstwie.
Część teoretyczna odbywa się w sali wykładowej i obejmuje 45-minutowe jednostki dydaktyczne, w których uczestnicy zapoznają się z budową kombajnu, jego eksploatacją oraz zasadami BHP. Część praktyczna to zajęcia na placu manewrowym lub polu dydaktycznym o powierzchni minimum 0,5 ha. Zajęcia praktyczne realizowane są w jednostkach 60-minutowych i mogą odbywać się na kombajnie należącym do ośrodka lub na maszynie kursanta, jeśli takowa jest dostępna.
Na początku szkolenia wykładowca sprawdza poziom wiedzy rolniczej kursantów. Weryfikacja ta może być przeprowadzona w formie pisemnej lub jako rozmowa kwalifikacyjna. Na tej podstawie podejmowana jest decyzja, czy część teoretyczna powinna być przedłużona, czy standardowy program kursu będzie wystarczający.
Po ukończeniu kursu na kombajn zbożowy, uczestnicy przystępują do egzaminu, który składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.
Egzamin teoretyczny przeprowadzany jest w formie pisemnego testu, który podzielony jest na dwie sekcje:
Zaliczenie części praktycznej odbywa się podczas drugiej jazdy kombajnem. Jeśli kursant nie zaliczy tego etapu, konieczne jest odbycie dodatkowych jazd, co zostaje zgłoszone do kierownika ośrodka. Zajęcia praktyczne odbywają się na polu dydaktycznym lub w gospodarstwie kursanta (jeśli szkolenie odbywa się na jego kombajnie).
Zaliczony egzamin pozwala na uzyskanie uprawnień do obsługi kombajnu zbożowego, co umożliwia podjęcie pracy w rolnictwie, szczególnie w czasie żniw, gdy operatorzy tych maszyn są szczególnie poszukiwani.
Ukończenie kursu daje nie tylko niezbędne uprawnienia, ale również cenne doświadczenie, które zwiększa szanse na zatrudnienie w branży rolniczej. Jeśli chcesz dołączyć do grona wykwalifikowanych operatorów kombajnów zbożowych, kurs na kombajn zbożowy w OES to idealne rozwiązanie.
Kraków ul. Wrocławska 48
pn-pt 10.00 -18.00
sob 9.00 -13.00
Wypełnij formularz, postaramy się szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie.